Lansare de carte: ADRIAN CIOROIANU
23 mai 2023
La mulți ani tuturor copiilor!
1 iunie 2023

În fiecare an, Floreștiul din Țânțăreni este un loc de pelerinaj către Eminescu! Parcul și Muzeul de acolo readuc spiritul eminescian în sufletul nostru, este un moment special acela când încerci o transfigurare către emoția pășirii pe urmele poetului care a poposit pentru o scurtă perioadă în Gorj. Aducerea în atenția copiilor a creației sale lirice și a atitudinii lui față de oameni, natură și țară este o datorie de căpetenie pentru administrația locală și județeană, dar și pentru fiecare dintre noi.

În numele EMINESCU se ascunde toată forța iubirii românești exprimată față de existență în toate aspectele ei. Omagierea lui Mihai Eminescu este o afirmare de înțelegere a identității noastre culturale!