“Să creezi ca un zeu, să porunceşti ca un rege, să munceşti ca un rob„

NOCTURNA BIBLIOTECII
20 septembrie 2016
POVESTEA UNEI NOPȚI DE TOAMNĂ
26 septembrie 2016

Proiectul ”OMAGIUL LUI BRÂNCUȘI” se va desfășura în perioada 21-23 septembrie 2016, la Târgu Jiu și în alte locuri din județul Gorj. Manifestările au luat startul, azi – 21 septembrie printr-o Conferința ”În Lumea lui Brâncuși” susţinută de academician Răzvan Theodorescu şi criticul și istoricul de artă, prof. univ. dr. Cristian Robert Velescu, în Sala Maură a Palatului Administrativ din Târgu Jiu, urmată de proiecţia filmului “BRÂNCUŞI” în regia lui Cornel Mihalache,  introdus de Călin Căliman, istoric şi critic de film.  Evenimentul este organizat de Fundaţia Convergenţe Europene (FCE) în parteneriat cu Uniunea Cineaştilor din România (UCIN), Fundaţia Arte Vizuale (FAV) din Bucureşti, Primăria Comunei Peştişani-Gorj, Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuşi” Pestişani, bucurându-se de sprijinul Consiliul Judeţean Gorj,  Primăria Târgu Jiu şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Gorj.

***

Ora 13.00 – Conferinţă “În lumea lui Brâncuşi” susţinută de academician Răzvan Theodorescu şi criticul și istoricul de artă, prof. univ. dr. Cristian Robert Velescu, ce va avea loc în Sala Maură a Palatului Administrativ din Târgu Jiu, urmată de proiecţia filmului “BRÂNCUŞI” în regia lui Cornel Mihalache, introdus de Călin Căliman, istoric şi critic de film. -21 septembrie 2016,

-22 septembrie 2016,

Ora 18.00 – Spectacol de teatru “Brâncuşi la Hobiţa” de Ion Cepoi, pus în scenă de actori ai Teatrului Dramatic ”Elvira Godeanu” din Târgu Jiu, ce va avea loc la Casa Muzeu “Constantin Brâncuşi” din Hobiţa, comuna Peştişani;

Ora 19.00 – “Omagiu lui Brâncuşi”- proiecţie de filme despre Brâncuşi şi personalităţi gorjene ce se va desfăşura la Liceul Tehnologic “Constantin Brâncuşi” din localitate;

Vor fi proiectate următoarele filme: “PAȘI SPRE BRÂNCUȘI”, 1966, regia Adrian Petringenaru; “CONCERT PENTRU DOMNIȘOARA POGANY, CLARINET ȘI BRÂNCUȘI”, 1997, regia Francisc Mraz; “TUDOR”, 1963, regia Lucian Bratu; “MARIA TĂNASE LA INFINIT (CÂNTĂREAȚA SUFLETULUI ROMÂNESC)”, 2015, regia Ane Simon, prezentarea fiecaruia fiind realizata de catre istoricul şi criticul de film Călin Căliman;

-23 septembrie 2016,

Ora 11.00 – “ORA BRÂNCUŞI”, în toate şcolile şi liceele de la nivelul judetului Gorj va avea loc proiectia filmului “COLOANA SAU LECŢIA DESPRE INFINIT” in regia lui Laurenţiu Damian;

Ora 19.00 – “Omagiu lui Brâncuşi”- proiecţie de filme despre Brâncuşi şi personalităţi gorjene cu intermezzo de muzică clasică şi aforisme din volumul “Aşa grăita Brâncuşi”, în Parcul “Coloanei Fără Sfârşit” din Târgu Jiu. Invitaţi prof. univ. dr. Laurentiu DAMIAN – presedntele Uniunea Cineaştilor din România si prof. univ. dr. Ioan Cărmăzan – preşedintele Uniunii Autorilor şi Realizatorilor de Film din România (U.A.R.F.) alaturi de istoricul şi criticul de film Călin CĂLIMAN.

Vor fi proiectate următoarele filme: “BRÂNCUȘI LA TG. JIU”, 1966, regia Eric Nussbaum; “ATELIERUL” 1970, regia Pavel Constantinescu; “MĂRTURII”, 1970, regia Pavel Constantinescu; “PROCESUL PĂSĂRII”, 1970, regia Pavel Constantinescu; “SĂRUTUL, PĂSĂRILE, DOAMNA POGANY” 1970, regia Pavel Constantinescu; “SCULPTURI ÎN LEMN” 1970, regia Pavel Constantinescu; “OVOIDUL”, 1970, regia Pavel Constantinescu; “MARIA TĂNASE” 1986, regia Laurențiu Damian.

Iniţiatorii proiectului  alături de instituţiile partenere şi-au propus ca, prin prezentarea publicului larg a unora dintre cele mai valoroase filme documentare şi artistice despre opera lui Brâncuşi aflate în patrimoniul cinematografic românesc, precum şi a unor filme dedicate personalităţilor  istorice şi culturale gorjene, să stimuleze educaţia prin cultură a elevilor, în principal, şi a locuitorilor judeţului Gorj, în general. Astfel, principalul obiectiv al proiectului vizează aducerea publicului tânăr cât mai aproape de creaţiile marelui sculptor, de a-i iniţia în viziunea plastică a artistului şi în ideile sale filosofice din care s-a născut opera sa:

Proiectul cultural cinematografic este realizat de Fundaţia Convergenţe Europene (FCE) în parteneriat cu Uniunea Cineaştilor din România (UCIN), Fundaţia Arte Vizuale (FAV) din Bucureşti, Primăria Comunei Peştişani-Gorj, Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuşi” Pestişani, bucurându-se de sprijinul Consiliul Judeţean Gorj,  Primăria Târgu Jiu şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Gorj.

Manifestarea este organizată cu sprijinul Centrului National al Cinematografiei.