”DOR DE EMINESCU”
13 ianuarie 2022
Lansare de carte: ALECSIS ROȘCA
14 ianuarie 2022

Transfigurarea unei zile sau transformarea unei stări de spirit în lumină. Încă un moment de bucurie al sărbătoririi Zilei Naționale a Culturii desfășurat la Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj prin prezența elevilor și profesorilor de la Colegiul Național ”Tudor Vladimirescu” din Târgu-Jiu.

Ziua Culturii Naționale este despre o sumă de valori culturale românești. Nu doar Eminescu, dar mai ales El ne îndeamnă sufletul, ne ridică spiritul dinspre taina firii Noastre. Vorbind, de exemplu despre Tzara și despre Cioran, și despre mulți alti creatori (actori, muzicieni, plasticieni…), ne umplem identitatea în fapt.

Când vine vorba despre CULTURĂ, totul devine pur și simplu complex!

”Ne aflăm într-o contemporaneitate stranie din cale afară, unde lumea şi-a adunat toate corăbiile şi fiecare dintre acestea este încărcată cu problemele navigatorilor, aşteptând parcă startul către o altă existenţă şi o altă zodie.” (Petre Iosub, Atlas orientativ de Arheologie Metafizică)

Incursiunile realizate de Ștefania Blidea, Amalia Ilin, Alexandra Ciurea, Georgiana Dijmărescu, Alexandra Arjoca, Alexia Ciopănoiu și Alecsis Roșca prin creația lui Mihai Eminescu, aducând în atenția noastră profilele literare ale lui Tristan Tzara și Emil Cioran, au apărut demne de această sintagmă ”Arheologie metafizică”, din care să tragem concluzia că nu suntem în singuratate ci în bogăție.

Și cum să nu admirăm, noi auditorii, aceste fapte intelectuale, când privirile antrenorilor (Elena Roată, Cristina Goanță, Diana Găvan, Irina Giurgiulescu, Delia Răuț, Daniel Murărița și Eugen Nodea), arătau mulțumirea către cadeți.

Și am mai avut înaintea noastră, ca o confirmare că tinerii vor și pot dacă li se arată încredere:

– prezentarea volumului ”Distanța din noi” – un volum colectiv de eseuri, coordonator Daniel Murărița, Editura PIM Iași, decembrie 2021, editor Biblioteca Județeană „Christian Tell”, colaboratoare la proiectul inițiat de Colegiul Național ”Tudor Vladimirescu”

– o nouă ediție a Concursului de eseuri filosofice ”Destine Culturale Europene”, care se adresează elevilor (clasele IX– XII) de la colegiile și liceele din Gorj

– ”o provocare și un exercițiu intelectual”, așa cum preciza Olimpia Bratu, manager al Bibliotecii Județeane ”Christian Tell” – instituție organizatoare a concursului.