📚 Descoperă Comoara din Cărți – Etapa „Dumbrava minunată”📚

Ziua Internațională a Fericirii
22 martie 2024
„Lectura, update la un nou stil de viață”
22 martie 2024
Dragi prieteni ai lecturii și ai aventurii în lumea cărților, suntem încântați să vă împărtășim magia care s-a desfășurat recent la Biblioteca Județeană „Christian Tell” din Gorj. Am adus în fața micilor noștri exploratori ai literaturii o nouă provocare: etapa dedicată operei lui Mihail Sadoveanu, „Dumbrava minunată”.
Într-o atmosferă plină de entuziasm și curiozitate, elevii din clasa a III-a de la Colegiul Național „Spiru Haret” Tg-Jiu, sub coordonarea dedicată a doamnei profesoare învățământ primar Irinel – Larisa Chiriță, au participat la un concurs vibrant. A fost un maraton al cunoașterii, unde fiecare dintre cele 10 întrebări sub formă de grilă a fost o fereastră spre universul fascinant creat de Sadoveanu.
🌿🏡 Dumbrava minunată ne-a îndrumat pașii prin povești pline de înțelepciune, valori etice și lecții de viață, inspirându-ne să apreciem și mai mult frumusețea naturii și a relațiilor umane.
Aplaudăm curajul, entuziasmul și cunoașterea tuturor participanților care au făcut din această etapă a proiectului „Comoara din Cărți” o adevărată sărbătoare a spiritului literar.
🏆 Felicitări micilor noștri mari căutători de comori literare! Fiecare dintre voi este un câștigător, explorând pagini care vă formează și vă îmbogățesc universul interior.
Vă mulțumim tuturor celor care ați fost parte din această aventură și rămâneți alături de noi pentru noi explorări în lumea cărților. Sunt multe comori ascunse în paginile pe care încă nu le-am deschis împreună!